Zápis z členské schůze 2015

Zápis řádné členské schůze

 Obchodní jméno:                        České průmyslové sdružení pro obaly a životní prostředí, IČO: 62933337 

 Sídlo společnosti:                        Na Pankráci   1685/17,   140 21  PRAHA  4 

Místo, datum a hodina konání:    hotel  Holiday Inn Prague Congress Centre,
                                                         Na Pankráci  15,   Praha  4
                                                         dne 8. prosince 2015

Jméno předsedajícího:                Mgr.  Hana Zmítková

Jméno zapisovatele:                    Mgr.  Jan Bláha

Hosté:                                             Ing.,Bc. Jan Maršák Ph.D. – zást. ředitele odboru odpadů MŽP      

                                                             Ing. Zbyněk Kozel – gen. ředitel  EKO-KOM a.s.

 

Popis projednávání jednotlivých bodů pořadu jednání členské schůze:

  1. Zahájení členské schůze

    Předsedkyně předsednictva sdružení Mgr. Hana Zmítková zahájila zasedání členské schůze v 13:00 hod., konstatovala, že členská schůze byla řádně svolána předsednictvem prostřednictvím pozvánky rozeslané členům sdružení poštou i elektronicky a byla dodržena lhůta stanovená stanovami pro svolání členské schůze. Na základě listiny přítomných členů konstatovala, že členská schůze je schopna se usnášet, neboť je přítomna nadpoloviční většina členů, devět z deseti členů sdružení. Zapisovatelem schůze byl pověřen tajemník sdružení Mgr. Jan Bláha a ověřovatelem zápisu Mgr. Hana Zmítková. V souladu se stanovami pak Mgr. Hana Zmítková jako předsedkyně předsednictva zasedání členské schůze i řídila. 

    Legislativa MŽP a pozice ČR k oběhovému hospodářství – CEP

  2. Zástupce ředitele odboru odpadů MŽP Ing. Bc. Jan Maršák Ph.D. omluvil ředitele odboru a  přednesl základní informace v datech o stavu odpadového hospodářství ČR, dále aktuální legislativní přípravu zákonů o odpadech a zpětném odběru výrobků, výstupy projednávaných a schválených souvisejících nových vyhlášek. Druhá část přednášky se týkala připravované pozice ČR k nové aktivitě EK (Evropské komise) na téma oběhového hospodářství. V úvodu konstatoval, že předložený návrh je lepší než původně předkládaný v roce 2014. Zároveň máme větší možnost v projednávání, kdy každá směrnice se bude projednávat zvlášť. Poukázal na cíle a záměry komise v oblasti odpadového hospodářství, na priority České republiky mezi něž patří: sjednocení definic, metodik výpočtů, jednotné statistiky a reportingu, omezování skládkování, reálné cíle pro recyklaci odpadů a odpadů z obalů, adekvátní postavení energetického využití odpadů a další. Upozornil na výši navrhované recyklace k roku 2025 a především k roku 2030, kdy lze očekávat rizika s vypořádáním se a dosažením navrhovaných cílů.  V případě recyklace plastů sdělil, že není jasné jaké cíle budou navrženy po roce 2025 pro plasty. V návrhu se hovoří o vyhodnocení stavu k roku 2025, kdy je navrženo dosažení  55% recyklace plastů v členských zemích.
  3. Připravovaná legislativa EU – CEP –pozice EXPRA

    V přednášce se ing. Zbyněk Kozel, generální ředitel EKO-KOM a.s.- člen EXPRY věnoval odlišnému tématu  a to otázkám k balíčku navrhovaných směrnic. Důvodem úpravy přednášky je skutečnost, že nové návrhy EK jsou z 2.12.2015 a sdružení EXPRA je teprve bude projednávat. Obsahem přednášky tak byla identifikace problémů, která budou předmětem jednání sdružení EXPRA.  Poukázal na rámcovou směrnici s tím, že bude patrně problémem pro řadu členských zemí vypořádání se např. s čl. 8a. (informovanost, tvorba rezer, reporting a data, a další). Dále na definice, co je a co není odpad a za jakých podmínek. Kdy v zálohovém systému se jedná o výrobek nebo obalový odpad. Jaké vlivy bude mít navrhovaný bod měření recyklace. Zda je 10% max. navrhovaného znečištění v případě bodu měření za třídičkou dostatečných. Zda jsou splnitelné recyklační cíle pro sklo, kovy a dřevo po roce 2025. Připomenul původní připomínky k předchozím návrhům. Doporučil nedělit recyklaci kovů na kovy a hliník. Používat pouze jednoslovné názvosloví v případě slova recycling, aby nedocházelo k různým výkladům během procesů a činností. Poukázal na problamatiku derogace cílů pro jednotlivé země EU. Po proběhlé diskuzi byla zpráva vzata na vědomí.

  4. Pozice Europen k oběhovému hospodářství – CEP

    Předsedkyně CICPEN  Mgr. Hana Zmítková ve své přednášce sdělila, že  oběhový balíček a návrhy WDF a PPWD jsou významným krokem k zachování udžitelnosti růstu a konkurence schopnosti obalového řetězce v rámci EU. Zároveň připomněla, na nutnost stanovení jednoznačných podmínek pro měření a harmonizaci. Veškeré nově předložené návrhy je nutné v rámci EUROPENU prostudovat a sledovat zároveň, jak je zajištěna ochrana evropského vnitřího trhu. Pozice EUROPEN se připravuje.

    Po proběhlé diskuzi byla zpráva vzata na vědomí.

  5. Zpráva o činnosti za období Listopad 2014 – 2015

    Tajemník CICPEN Mgr. Jan Bláha přednesl infornace k aktivitám sdružení CICPEN v daném období. Úkoly obsažené v plánu práce byly plněny průběžně. Zdůraznil aktivní účast při přípravě POH ČR, kdy se podařilo udržet recyklační cíle do roku 2016 schválené v novele zákona o obalech na podzim roku 2014. Doplnit rozšíření forem nakládání s odpady o energetické využití. Zároveň  poukázal I na přípravu nové legislativy - záměry zákonů o odpadech a zpětném odběru výrpobků s tím, že zákon o obalech díky poslední novele recyklačních cílů (2014) je odložen, až do projednávání a výsledku nových směrnic EU. Největší akcí bylo přesvědčení Úřadu vlády – Národního konventu, věnovat se technické tématice a to oběhovému hospodářství. První jednání na toto téma proběhlo v Ostravě na Odpadech 21, kde se podařilo do závěrů tento podnět zakomponovat. Následovala příprava této akce s realizací v měsíci září v Lichštejnském paláci. Závěry a doporučení z tohoto Konventu jsou podkladem pro přípravu pozice ČR k novému balíčku návrhů EK. Dále připomenul aktivity v přípravě podzákonných předpisů ( vyhlášek, směrnic, metodik) a to i díky zastoupení v Radě odpadového hospodářství MŽP. Zároveň připomnul práci v komisi pro technickou normalizaci TNK 78 Obaly a další aktivity CICPENU. Od spolupráce s řadou sdružení , svazů, komor na téma příprav dotčené legislativy až po potřebnou komunikaci s oběma komorami Parlamentu a europoslanci EP ve výboru pro životní prostředí veřejného zdraví a bezpečnost potravin.

    Po proběhlé diskuzi byla zpráva o činnosti schválena hlasy všech přítomných. 9 hlasů Pro. 

  6. Schválení změny stanov v souvislosti s přijetím nového občanského zákoníku 

    Předsedkyně sdělila přítomným členům, že předsednictvo navrhuje v souvislosti s nabytím účinnosti nového občanského zákoníku ponechat stávající právní formu sdružení jako zájmového sdružení právnických osob, což nový občanský zákoník umožňuje. Uvedla, že zájmová sdružení právnických osob jsou nyní evidována ve spolkovém rejstříku vedeném rejstříkovými soudy. Osoba zapsaná do spolkového rejstříku, kterým je i CICPEN, je pak dle § 122 odst. 2 o veřejných rejstřících povinna přizpůsobit do 1. 1. 2017 stav zapsaný ve spolkovém rejstříku stavu požadovanému uvedeným zákonem. CICPEN proto musí podat návrh na zápis změn do spolkového rejstříku, protože některé zákonem stanovené údaje ve spolkovém rejstříku zapsané nejsou (např. členové předsednictva, jejich počet, název statutárního orgánu, způsob jednání za sdružení). V souvislosti s povinností doplnit zápis ve spolkovém rejstříku navrhuje předsednictvo schválit i změnu několika ustanovení stanov.

    Předsedkyně poté vysvětlila podstatu navrhovaných změn (výslovné označení předsednictva jako statutárního orgánu, upřesnění počtu členů předsednictva, prodloužení funkčního období členů předsednictva, upřesnění způsobu jednání za sdružení).

    Přítomní členové nevznesli k předloženým návrhům žádné připomínky ani protinávrhy ani žádosti o vysvětlení.

    Následně členská schůze jednomyslně schválila tuto změnu stanov: 

    Článek V. odst. 1 věta první stanov se mění tak, že jeho stávající znění se nahrazuje tímto zněním:

    Předsednictvo sdružení je výkonným a statutárním orgánem sdružení, který zejména zajišťuje přípravu návrhů předkládaných členské schůzi, zřizuje odborné a pracovní orgány sdružení, kontroluje finanční hospodaření sdružení a navrhuje poradnímu sboru výši ročního příspěvku.

    Článek V. odst. 2 věta první stanov se mění tak, že jeho stávající znění se nahrazuje tímto zněním:

    Předsednictvo sdružení má pět členů.

    Článek V. odst. 4 věta první stanov se mění tak, že jeho stávající znění se nahrazuje tímto zněním:
     

    Funkční období členů předsednictva sdružení je dva roky.

    Název článku VI. se mění tak, že jeho stávající název se nahrazuje názvem „Jednání za sdružení“.

    Článek VI. odst. 1 stanov se mění tak, že jeho stávající znění se nahrazuje tímto zněním:

    Sdružení zastupuje předseda a místopředseda předsednictva, a to každý z nich samostatně.

    Všechny uvedené změny stanov nabývají účinnosti ke dni 8. prosince 2015.

    Výsledek hlasování:

    100% hlasů (9 hlasů) přítomných členů PRO; nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel.

    Navrhované změny stanov byly přijaty s účinností ke dni 8. prosince 2015.

  7. Volba předsednictva

    Předsedkyně vyzvala přítomné členy, aby se zúčastnili volby členů předsednictva sdružení. Upozornil, že výkon funkce dosavadních členů předsednictva zaniká v souladu s čl. V. odst. 4 věta třetí stanov ke dni konání dnešní členské schůze. Funkce všech dnes zvolených členů předsednictva vznikne dne 8. 12. 2015.

    Do funkce členů předsednictva byly navrženy tyto osoby:

    Hana Zmítková, nar. 4.7.1952, trvale bytem Choceradská 2951/7, 141 00 Praha 4
    Milan Luzum, nar. 29.9.1965,  trvale bytem Na Větrníku 1502/55, 162 00 Praha 6
    Jana Ježková, nar. 17.12.1954 , trvale bytem Na Vyhlídce 51, Karlovy Vary
    Jana Blecherová, nar. 16.2.1958, trvale bytem Luční 461, 250 90 Jirny
    Lenka Nejedlová, nar. 15.6.1963, trvale bytem Podhořská 755/17, 184 00 Praha 8

    Přítomní členové nevznesli k předloženým návrhům žádné připomínky ani protinávrhy ani žádosti o vysvětlení.

    Členská schůze následně přijala následující usnesení:

    Členy předsednictva byli členskou schůzí zvoleni:

    1.Hana Zmítková, nar. 4.7.1952, trvale bytem Choceradská 2951/7, 14100 Praha 4,   získala podporu 9 hlasů;
    2. Milan Luzum, nar. 29.9.1965, trvale bytem Na Větrníku 1502/55, 162 00 Praha 6,   získal podporu 9 hlasů;
    3. Jana Ježková, nar. 17.12.1954, trvale bytem Na Vyhlídce 51, 360 01 Karlovy Vary,    získala podporu 9 hlasů;
    4. Jana Blecherová, nar. 16.2.1958, trvale bytem Luční 461, 250 90 Jirny, získala podporu 9 hlasů;
    5. Lenka Nejedlová, nar. 15.6.1963, trvale bytem Podhořská 755/17, 184 00   Praha 8,   získala podporu 9 hlasů.

    Členská schůze schvaluje, že funkce dosavadních členů předsednictva zaniká ke dni 8. prosince 2015 zvolením nových členů předsednictva a funkce všech dnes zvolených členů předsednictva vzniká ke dni 8. prosince 2015.

    Jmenovaní členové předsednictva byli zvoleni s tím, že jim funkce vznikla dnem 8. prosince 2015.
  8. Plán činnosti 2016

    Předsedkyně sdružení uvedla bod jednání a předala slovo tajemníkovi sdružení. Plán navazuje na aktivity roku 2015 a sleduje připravované výstupy EP a EK. Je rozšířen o navázání spolupráce s evropským zastoupením České republiky v Bruselu. Tajemník podal k návrhu doplňující informace s tím, že předsednictvo zváží podle stavu projednávání evropské a národní legislativy případné doplnění konkrétních aktivit např. seminářů, konferencí apod. Pravidelný reporting pro členy bude zajišťován.
    Návrh plánu na rok 2015 byl schválen hlasy všech přítomných. Pro 9 hlasů.
  9. Návrh rozpočtu 

    Předsedkyně sdružení uvedla bod s tím, že důležitá informace je obsažena v prezentaci skutečného čerpání v porovnání s návrhem, vlastním návrhu na příští rok a především v návrhu na snížení členského příspěvku pro příští rok na 70 000,- Kč. Poté tajemník sdružení vysvětlil jednotlivé položky a průběh čerpání rozpočtu za rok 2015 a důvody předložení jednotlivých položek návrhu rozpočtu na rok 2016.

    Po krátké diskuzi s pozitivním přijetím snížení ročního příspěvku byl návrh schválen.

    Členský příspěvek na rok 2016 je ve výši  70 000,- Kč. 
    Návrh rozpočtu byl schválen hlasy všech přítomných. Pro 9 hlasů.
  10. Různé

    V rámci různého byl projednávány základní organizační informace získané k zaslaným návrhům EK k oběhovému hospodářství. Na místě se domluvilo se zástupcem ministerstva životního prostředí prodloužení doby předložení připomínek z 14.12. 2015 na 18.12.2015. V této souvislosti bylo doporučeno zajistit jednání předsednictva na dne 14.12.2015, do této doby mohou členové CICPEN zaslat připomínky k rukám tajemníka. Zároveň bylo dohodnuto, že zahraniční členové zpracuji své připomínky do 15.12.2015 a zašlou k rukám tajemníka a předsedkyně sdružení. Tajemník sdružení do 11.12.2015 zašle členům předsednictva první návrh připomínek k oběhovému hospodářství – návrhů předložených ze dne 2.12.2015 EK, jako podklad pro jednání.
  11. Předsedkyně poděkovala přítomným za účast na zasedání členské schůze a s ohledem na vyčerpání celého pořadu jednání zasedání ve 15,25 hod. hodin ukončila.

Pozn.:
V průběhu konání členské schůze se nezměnil počet ani složení přítomných členů a nebyl vznesen protest proti žádnému usnesení.

Přílohy:         
1.        Pozvánka
2.        Návrh změny stanov
3.        Listina přítomných členů

Přílohy tvoří nedílnou součást zápisu.

 

zápis zpracoval: Mgr. Jan Bláha – tajemník CICPEN 

zápis ověřil: Mgr. Hana Zmítková – předseda předsednictva 

V Praze dne 8. prosince 2015

<< Předchozí Další >>

 Recyklace v číslech: 

82,0%

Celkové využití
a spalování ve spal. odpadu s energetickým využitím


Sklo
191 098 tun 
Plasty
236 232 tun 
Papír/Lepenka
579 163 tun 
Hliník
7 945 tun 
Ocel
50 359 tun 
Dřevo
86 331 tun 
Nápojový karton
4 605 tun 

 Recyklace v číslech: 

77,6%

Celkové využití
a spalování ve spal. odpadu s energetickým využitím


Sklo
191 123 tun 
Plasty
216 290 tun 
Papír/Lepenka
548 673 tun 
Hliník
6 496 tun 
Ocel
53 390 tun 
Dřevo
97 461 tun 
Nápojový karton
4 561 tun 

 Recyklace v číslech: 

77,3%

Celkové využití
a spalování ve spal. odpadu s energetickým využitím


Sklo
186 108 tun 
Plasty
201 131 tun 
Papír/Lepenka
505 659 tun 
Kovy
59 038 tun 
Dřevo
68 712 tun 
Nápojový karton
4 570 tun 

 Recyklace v číslech: 

75,5%

Celkové využití
a spalování ve spal. odpadu s energetickým využitím


Sklo
177 842 tun 
Plasty
196 222 tun 
Papír/Lepenka
494 137 tun 
Kovy
52 363 tun 
Dřevo
80 498 tun 
Nápojový karton
4 331 tun 

 Recyklace v číslech: 

73,9%

Celkové využití
a spalování ve spal. odpadu s energetickým využitím


Sklo
162 687 tun 
Plasty
152 445 tun 
Papír/Lepenka
453 029 tun 
Kovy
53 430 tun 
Dřevo
76 426 tun 
Nápojový karton
4 333 tun 

 Recyklace v číslech: 

78,6%

Celkové využití
a spalování ve spal. odpadu s energetickým využitím


Sklo
151 401 tun 
Plasty
146 408 tun 
Papír/Lepenka
450 726 tun 
Kovy
54 103 tun 
Dřevo
73 306 tun 
Nápojový karton
4 566 tun 

 Recyklace v číslech: 

79,9%

Celkové využití
a spalování ve spal. odpadu s energetickým využitím


Sklo
150 972 tun 
Plasty
140 282 tun 
Papír/Lepenka
432 467 tun 
Kovy
40 831 tun 
Dřevo
92 203 tun 
Nápojový karton
4 265 tun 

 Recyklace v číslech: 

79,2%

Celkové využití
a spalování ve spal. odpadu s energetickým využitím


Sklo
142 859 tun 
Plasty
152 622 tun 
Papír/Lepenka
384 225 tun 
Kovy
33 085 tun 
Dřevo
86 791 tun 
Nápojový karton
3 951 tun 

 Recyklace v číslech: 

78,6%

Celkové využití
a spalování ve spal. odpadu s energetickým využitím


Sklo
135 697 tun 
Plasty
127 338 tun 
Papír/Lepenka
360 273 tun 
Kovy
38 583 tun 
Dřevo
74 783 tun 
Nápojový karton
3 633 tun 

 Recyklace v číslech: 

74,7%

Celkové využití
a spalování ve spal. odpadu s energetickým využitím


Sklo
148 331 tun 
Plasty
128 324 tun 
Papír/Lepenka
346 067 tun 
Kovy
35 022 tun 
Dřevo
37 843 tun 
Nápojový karton
3 501 tun 

 Recyklace v číslech: 

73,6%

Celkové využití
a spalování ve spal. odpadu s energetickým využitím


Sklo
157 246 tun 
Plasty
123 206 tun 
Papír/Lepenka
322 803 tun 
Kovy
37 576 tun 
Dřevo
24 479 tun 
Nápojový karton
3 318 tun 

 Recyklace v číslech: 

75,2%

Celkové využití
a spalování ve spal. odpadu s energetickým využitím


Sklo
136 193 tun 
Plasty
119 433 tun 
Papír/Lepenka
335 803 tun 
Kovy
34 850 tun 
Dřevo
26 099 tun 
Nápojový karton
3 253 tun 

 Recyklace v číslech: 

77,9%

Celkové využití
a spalování ve spal. odpadu s energetickým využitím


Sklo
128 886 tun 
Plasty
113 161 tun 
Papír/Lepenka
327 578 tun 
Kovy
31 826 tun 
Dřevo
38 275 tun 
Nápojový karton
2 929 tun